جک پنوماتیک یا سیلندرهای پنئوماتیک گروهی از عملگرهای بادی هستند. اهرم پنوماتیک به وسیله هوای فشرده با تامین از منبع کمپرسور کار می کنند. روند کلی حرکت در جک پنئوماتیک به این صورت است که هوای فشرده از پورت ورودی جک وارد شده و در پشت سیلندر جمع می گردد.

در پایان با فشار دادن خود موجب حرکت صفحه ای می گردد که شفت جک به آن اتصال پیدا می کند به این ترتیب اهرم به حرکت درخواهد آمد. این جک ها به  خاطر  جابه جا کردن و انتقال خطی مورد استفاده قرار می گیرند. فاکتورهای مهم و اصلی برای انتخاب کردن جک پنوماتیک معین کردن طول کورس و قطر پیستون جک است.

فاصله بین نقطه حرکت اولیه تا آخرین نقطه ای که میله پیستون یا شفت سیلندر طی می کند طول کورس نام دارد و با واحد میلی متر مشخص می گردد. طول کورس برای اهرمهای پنئوماتیک متناسب با طراحی انجام شده از 1 تا 2000 میلی متر متغیر است.

جک پنئوماتیک

این سیلندر ها به وسیله هوای فشرده کار می کنند. جک بادی نوعی عملگر یا اکچیتور است. این سیلندرها بادی به اشکال مختلفی موجود هستند.
اهرم پنوماتیکی یکی از پر کاربردترین تجهیزات پنئوماتیک در اتوماسیون صنایع چوب، صنایع پرس، صنایع ماشین سازی، صنایع خودرو سازی، صنایع کاشی و سرامیک و خطوط تولید هستند. که در انواع مختلف موجود هستند.

انواع جک بادی

– خطی
– غیر خطی

سیلندر های خطی ان دسته از جک ها هستند که حرکت آنها به صورت مستقیم است و دورانی یا زاویه ای نیستند. در این گروه سیلندر قلمی، چهار میل، پروفیلی، رادلس، راهنما دار یا دو شافت قرار دارد. جک دو طرفه و همچنین هر سیلندری که عملکرد دورانی یا زاویه ای ندارد در این دسته قرار می گیرد. نیروی تولیدی این گروه از سیلندرها عموما از حاصل ضرب مقطع مساحت کف سیلندر در فشار کاری سیستم به دست می آید.

البته باید به نکات دیگری هم توجه کرد که این نکات عبارتند از:

– باید قطر برحسب سانتی متر باشد
– مساحت مقطع شعاع در شعاع ۳٫۱۴ باشد
– فشار کاری هم برحسب بار باشد- نیروی به دست آمده براساس کیلوگرم باشد.- در کورس برگشت بایستی قطر شفت از مقطع کم باشد.
– نیروی تولیدی در برگشت همیشه کم تر است.
– سیلندرهای غیر خطی دارای تنوع بیشتری هستند.

 

مزایای اهرم پنوماتیکی

با توجه به اینکه سیستمهای پنئوماتیک با هوای فشرده کار می کنند، سیستم هایی بسیار  تمیز و بدون آلودگی هستند و به همین خاطر محبوبیت زیادی در کارخانه هایی مانند صنایع تولید دارو، صنایع غذایی و هر نوع صنعتی که حساسیت زیادی برای تمیز بودن دارند، هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست