پی ال سی یا کنترلر منطقی برنامه پذیر (Programmable Logic Controller) یک کامپیوتر دیجیتال صنعتی برای سهولت و استحکام بخشی در فرآیندهای صنعتی مانند خطوط تولید و مونتاژ و عملکردهای رباتیکی است . یکی از مهمترین عوامل حذف سیم کشی های مرسوم در مدارهای کنترلی رله ای استفاده از همین کنترل ها به دلیل نصب و برنامه نویسی آسان ،زمان واکنش کوتاه ،سرعت بالای کنترل ،تست و عیب یابی سریع و ساده و قابلیت بالای اطمینان این کنترلر ها می باشد.

کنترلر یک دستگاه در واقع مغز این ماشین است. پی ال سی یا میکروکنترلر انواع کاربرد را دارد. این قطعه در دستگاه های تمیز کن به دو صورت داخل تابلوبرق یا خارج تابلو برق نصب میشود.

میکروکنترلر دستگاه جوش پی وی سی و  دستگاه تمیزکن در انواع مدل های متفاوتی همچون :

  •  v-220-b
  •  pt-080c
  •  maxer
  •  panelcontrol

عرضه میشوند.

این تنوع از پی ال سی ها در واقع مبتنی بر میکروکنترلر بوده و از بدو تولید پروگرم شده اند.

مزایا:

  • ساخت مستحکم قابلیت‌های استثنایی مانند کنترلرهای PID  و کنترل متوالی تایمرها و شمارنده‌ها و سهولت برنامه‌نویسی و قابلیت کنترل قابل اعتماد و سهولت استفاده از سخت افزار
  • پی ال سی قادر به نظرات مداوم ورودی‌ها از سنسورها هستند و در مورد خروجی‌ها تصمیم می‌گیرند.

 

هر سیستم PLC  حداقل به سه ماژول زیر نیاز دارد.

  • ماژول پردازنده
  • ماژول منبع تغذیه
  • یک یا چند ماژول ورودی و خروجی

پی ال سی دستگاه جوش تکسر یو پی وی سی

در دستگاه های جوش یا اتو یو پی وی سی از پی ال سی یا کنترلر هشت دکمه یا ده دکمه استفاده می شود . که اصطالحا مدل f1 f8  گفته می شود.

که در plc ها زمان ذوب پروفیل و زمان خنک کردن پروفیل، دمای ذوب پرو فیلف دمای خنک شدن پروفیل و همچنین زمان حرکت قرار جک ها قابل تنظیم می باشد.

بیشتر پی ال سی های بکار رفته در دستگاه های جوش وارداتی و ساخت کشور ترکیه می باشد.

قیمت کنترلر جوش

قیمت plc جوش مدل ترکیه ای 8 دکمه به سبب اینکه منبع تغذیه آن درون باکس پی ال سی قرار دارد ، از پی ال سی های 10 دکمه که منبع تغذیه آن ها بیرون و جداگانه نصب می شود، کمی گران تر هستند . اما بعلت اختلاف پایین قیمتی این دو  پی ال سی ، معمولا برای دستگاه جوش پی ال سی های 8 دکمه محبوبتر و پرکاربردتر هستند.

کنترلر گوشه پاکن

در دستگاه کلینر و یا گوشه پاکن یو پی وی سی نیز از plc  استفاده میگردد. که جهت کنترل کارکرد تیغچه ها و تنظیم سرعت حرکت ناخنی ها مورد استفاده قرار میگیرد.

غالبا پی ال سی ها دو منظوره بوده و هم قابل استفاده در دستگاه اتو و هم قابل استفاده در دستگاه گوشه پاکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست